Våra kontor

Våra kontorVisit Sweden finns på plats i nio länder i världen för att lyfta fram Sverige. Indiska resenärer bearbetas genom representation i landet och från huvudkontoret i Stockholm.

Sverige, huvudkontor

Visit Sweden

Box 3030

103 61 Stockholm

Sveavägen 21, Stockholm

reception@visitsweden.com

Tel 08-789 10 00

fr 27 juni: Slussplan 9, Stockholm

Danmark

Landschef: Anne Schöldtz Bjerregaard

anne.bjerregaard@visitsweden.com

Läs mer

Norge

Landschef: Thomas Johansson

thomas.johansson@visitsweden.com

Läs mer

Tyskland

Landschef: Nils John

nils.john@visitsweden.com

Läs mer

Nederländerna

Kontakt: Anne Tusveld

anne.tusveld@visitsweden.com

Läs mer

Storbritannien

Landschef: Gabriel Dorch

gabriel.dorch@visitsweden.com

Läs mer

Frankrike

Landschef: Linda Williams

linda.williams@visitsweden.com

Läs mer

USA

Tf landschef: Johan Uunila

johan.uunila@visitsweden.com

Läs mer

Kina

Landschef: Lynn Li

lynn.li@visitsweden.com

Läs mer

Vår organisation

Visit Sweden ägs till hälften av staten via Näringsdepartementet och till hälften av besöksnäringen via Svensk Turism AB. Vårt huvudkontor finns i Stockholm och vi har utlandskontor eller representation i nio länder.

Läs mer