Våra kontor

Sverige - Huvudkontor

Visit Sweden

Box 3030

103 61 Stockholm

Sveavägen 21, Stockholm

reception@visitsweden.com

Tel 08-789 10 00

Danmark

Landschef: Anne Schöldtz Bjerregaard

anne.bjerregaard@visitsweden.com

Läs mer

Norge

Landschef: Thomas Johansson

thomas.johansson@visitsweden.com

Läs mer

Finland

Landschef: Johan Uunila

johan.uunila@visitsweden.com

Läs mer

Tyskland

Landschef: Nils John

nils.john@visitsweden.com

Läs mer

Nederländerna

Landschef: Sophie Nyström

sophie.nystrom@visitsweden.com

Läs mer

Storbritannien

Landschef: Ami Hovstadius

ami.hovstadius@visitsweden.com

Läs mer

Frankrike

Landschef: Linda Williams

linda.williams@visitsweden.com

Läs mer

Spanien

Landschef: Johan Cavallini

johan.cavallini@visitsweden.com

Läs mer

USA

Landschef: Jenny Kaiser

jenny.kaiser@visitsweden.com

Läs mer

Kina

Landschef: Lynn Li

lynn.li@visitsweden.com

Läs mer

Vår organisation

Visit Sweden ägs till hälften av staten via Näringsdepartementet och till hälften av besöksnäringen via Svensk Turism AB. Vårt huvudkontor finns i Stockholm och vi har egna utlandskontor i nio länder.

Läs mer