Are you looking for Sweden's official website for tourism and travel information? Go to visitsweden.com

×

Landschefer

Visit Swedens landschefer eller kontaktpersoner för varje fokusmarknad är experter på sina länder och jobbar tätt ihop med besöksnäringen för att utforma marknadsföringen tillsammans.

Anne Schöltz Bjerregaard, landschef Danmark

anne.bjerregaard@visitsweden.com

Anne Tusveld, kontaktperson Nederländerna

anne.tusveld@visitsweden.com

Erica Gruvberg, landschef USA

erica.gruvberg@visitsweden.com

Gabriel Dorch, landschef Storbritannien

gabriel.dorch@visitsweden.com

Linda Williams, landschef Frankrike

linda.williams@visitsweden.com

Lynn Li, landschef Kina

lynn.li@visitsweden.com

Nils John, landschef Tyskland

nils.john@visitsweden.com

Thomas Johansson, landschef Norge

thomas.johansson@visitsweden.com

Ruth Dolla, kontaktperson Indien

ruth.dolla@visitsweden.com

På denna webbplats använder vi cookies i syfte att samla in statistik så att vi kan förbättra upplevelsen för våra användare. Genom att surfa vidare godkänner du vår cookiepolicy och personuppgiftspolicy.