Are you looking for Sweden's official website for tourism and travel information? Go to visitsweden.com

×

Våra kontor

Visit Sweden finns på plats i världen för att lyfta fram Sverige. Vi lägger extra fokus på nio utlandsmarknader, men jobbar också globalt.

Huvudkontor

Visit Sweden
Box 3030
103 61 Stockholm
Tel 08-789 10 00

Besöksadress:
Slussplan 9, Gamla stan, Stockholm
info@visitsweden.com

Danmark (avvecklas 2020)

Kompagnistraede 34, 5.sal
DK-4208 Köpenhamn
Landschef: Anne Schöldtz Bjerregaard
anne.bjerregaard@visitsweden.com
Om marknad Danmark

Norge (avvecklas 2020)

Övre Slottsgate 7
NO-0157 Oslo
Landschef: Thomas Johansson
thomas.johansson@visitsweden.com
Om marknad Norge

Tyskland

Michaelisstrasse 22
DE-204 59 Hamburg
Landschef: Nils John
nils.john@visitsweden.com
Om marknad Tyskland

Nederländerna

p/a HNK Amsterdam Arena
Burg. Stamanweg 105
1101 AA Amsterdam
Kontakt: Anne Tusveld
anne.tusveld@visitsweden.com
Om marknad Nederländerna

Storbritannien

Sweden House
5 Upper Montagu Street
London W1H 2AG
Landschef: Gabriel Dorch
gabriel.dorch@visitsweden.com
Om marknad Storbritannien

Frankrike

11 Rue Payenne
FR-75003 Paris
Landschef: Linda Williams
linda.williams@visitsweden.com
Om marknad Frankrike

USA

655 Third Avenue
Suite 2010
New York NY 10017
Om marknad USA

Kina

1-2-42, Jianwai DRC, No.1 Xiushui Street
Chaoyang District
Beijing 100600
PR China
Landschef: Lynn Li
lynn.li@visitsweden.com
Om marknad Kina

Indien

Marknad Indien bearbetas från huvudkontoret i Stockholm.
sanjoo.malhotra@visitsweden.com
Om marknad Indien

På denna webbplats använder vi cookies i syfte att samla in statistik så att vi kan förbättra upplevelsen för våra användare. Genom att surfa vidare godkänner du vår cookiepolicy och personuppgiftspolicy.