Hoppa till innehåll
simon_paulin-staying_connected-6631.jpg
Foto: Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Resenärers Googlesökningar om Sverige 2022

Internationella rese- och semesterrelaterade Googlesökningar om Sverige har ökat. I de länder som Visit Sweden aktivt marknadsför Sverige som resmål (inklusive Sverige), har antalet reserelaterade Googlesökningar om Sverige ökat med 29% 2022 jämfört med 2019.

Tyskars reserelaterade sökningar på Google visar på högst volym jämfört med övriga marknader. Under pandemin var dock svenskar den största marknaden med intresse för resor inom Sverige följt av Tyskland. Sverige som land har bibehållit högt intresse på resor, både under pandemin och under 2022. Norge är den marknad som ökat mest under 2022.

Bloom 2019-2022

Totalt antal sökningar på Sverige av resenärer 2019-2022. Källa: Bloom Consulting.
Klicka på bilden för att förstora bilden.

Tabellen nedan visar de viktigaste marknader för Sverige, dess volym och förändring mellan 2021-2022. Observera att Kina är missvisande då andelen av användare på Google är minimal, då merpartern använder Baidu. För att en sökning ska kategoriseras som reserelaterad på Sverige så behöver sökord som Sverige vara inkluderat.

PlaceringMarknadSökningarFörändring 2022 vs 2021
1Tyskland1,812,175+26.2%
2Sverige1,202,020-4.3%
3USA821,416+28.7%
4Storbritannien485,413+22.9%
5Danmark443,400+21.4%
6Nederländerna420,751-7.1%
7Norge406,927+104.8%
8Frankrike262,749+21.0%
9Finland240,608+38.0%
10Indien185,907+25.0%
11Kina77,826+67.8%

Vad googlade de på när de ville till Sverige 2022?

Kategorierna är listade efter volym, siffrorna inom parentes visar ökningen under 2022. Under varje kategori visas de viktigaste underkategorierna, de innehåller i sin tur unika sökord och söktermer som vi inte redovisar här. De kategorier och underkategorier som ligger i fet stil sticker ut, antingen för att de kvalar in på topp 20 listan, eller för att de har ökat mest.

Huvudkategorier 2022:

  • Destinationer, 1 067 010 sökningar (+26 %)
    - storstäder, regioner, öar, mindre städer
  • Turismpaket och produkter, 646 584 sökningar (+31 %)
    - semesterpaket
  • Turismattraktioner, 569 719 sökningar (+42 %)
    - platser att besöka, saker att göra, turismattraktioner
  • Unika boenden, 544 192 sökningar (+24 %)
    - tree hotel hotell, ice hotell
  • Naturfenomen, 540 528 sökningar (+5 %)
    - norrsken, vattenfall, sjöar, fjordar och glaciärer, grottor
  • Semesterboende, 526 208 sökningar (+32 %)
    - semesterhus
  • Camping, 519 251 sökningar (+84 %)
    - camping, hyttor, husbil, bungalows, tält
  • Resa till Sverige, 346 432 sökningar (-35 %)
    - covidrestriktioner etc
  • Turism, 256 432 sökningar (+27 %)
  • Hotell, 239 223 sökningar (+92 %)
    - hotell, 5 stjärniga hotell, boutique hotell
  • Vintersporter, 190 673 sökningar (-9 %)
    - skidor, turskidor, längdskidor, alpinskidor, skridskor
  • Parker och reservat, 174 937 sökningar (+56 %)
    - nationalparker, naturreservat, parker
  • Kryssningar, 161 258 sökningar (+ 117 %)
  • Vandring, 153 010 sökningar (+9 %)
    - dagsvandring, klättring, vandring
  • Äventyr och utomhusaktiviteter, 152 854 sökningar (+24 %)
    - cykling, forsränning, äventyrsturism, mountainbike, kanot, kayak
  • Restauranger, 147 891 sökningar (+53 %)
    - bakeries & patisseries, cafes, restaurants, guide micheline
  • Nöjesparker, 144 995 sökningar (+108 %)
    - vattenland, nöjespark, äventyrspark
  • Historiska platser, 125 006 sökningar (+19 %)
    - slott och borgar, historiska platser
  • Boende på landsbygden, 116 808 sökningar (+14 %)
    - stugor, lantliga hus
  • Wellbeing, 97 908 sökningar (+ 0,5 %)
    - spa och behandlingar, bastu, varma källor

Källa: Bloom Consulting, Digital Demand.
För att en sökning ska kategoriseras som reserelaterad behöver utvalda sökord vara med samt Sverige som land.

När vi sammanställt datan för samtliga marknader så ser vi att flera kategorier stannat kvar på topp 20 listan. "Nöjesparker" och "Kryssningar" är nya på listan medans "Stränder" och "Tours" har fallit bort. Funderingar kring reserestriktioner och allmänna regler har minskat drastiskt, de flesta har koll på vad som gäller. De kategorier som ökat mest är "kryssningar", "nöjesparker", "hotell" och "camping", även "restauranger" har ökat en del.

Underkategorier är listade efter volym, siffrorna inom parentes visar ökningen under 2022. Underkategorierna innehåller i sin tur unika sökord och söktermer som vi inte redovisar här.

Topp underkategorier 2022:

  • Semesterpaket, 645 836 (+45 %)
  • Storstäder, 445 107 sökningar (+16 %)
  • Camping, 438 721 sökningar (+99 %)
  • Igloohotell, 405 323 sökningar (+25 %)
  • Semesterlägenhet, 359 112 sökningar (+35 %)
  • Resa till, 346 432 sökningar (- 32 %)
  • Platser att besöka, 294 220 sökningar (+32 %)
  • Öar, 293 933 sökningar (+62 %)
  • Hotell, 229 630 sökningar (+93 %)
  • Norrsken, 221 436 sökningar (+15 %)
  • Kryssningar, 161 258 sökningar (+117 %)
  • Turismattraktioner, 151 840 sökningar (+35 %)
  • Turism, 151 623 sökningar (+31 %)
  • Mindre städer, 145 018 sökningar (+1 %)
  • Skidåkning, 137 530 sökningar (+8 %)
  • Vandring, 134 565 sökningar (+9 %)
  • Trähushotell, 133 040 sökningar (+21 %)
  • Besöka, 104 809 sökningar (+20 %)
  • Regioner, 96 616 sökningar (- 1 %)

Källa: Bloom Consulting, Digital Demand.
För att en sökning ska kategoriseras som reserelaterad behöver utvalda sökord vara med samt Sverige som land.

Snabblänkar till de olika ländernas googlesökningar: